Neden Kore Kozmetiği?

kim-tae-hee-hera

Aslında Japon kozmetik sanayii de oldukça gelişmiş. Fakat Kore, son zamanlarda yükselişte.
Bir önceki yazımda dış görünüşün onlar için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim.
Daha sonra çevirmeyi düşündüğüm bir blog yazısında, Korelilerin günde 14-18 arası farklı ürünü rutin olarak kullandığı anlatılıyor (http://thewanderlustproject.com/2013/05/so-just-what-the-hell-is-a-serum-an-intro-into-korean-skincare/). Ve bu sadece yüz bakımı için!
Bu kadar abartıya gerek var mıdır, yok mudur size kalmış. Allah muhtaç etmesin, bu kadar çok ürün kullanmak beni yorar. Ama sayıldığında ben de en fazla 6 ürün kullanıyorum sanırım. Gittikçe çıkıyor sayı 😀
Bu kadar çok dış görünümün önemli olduğu bir ülkede, markalar da buna uygun cevap vermek zorundalar.
Kullanıcıların beklentileri arasında; porselen bir görünüme sahip olmak, küçük gözenekler, sıfır siyah nokta gibi şeyler var.
Ve bizim drugstore’lardan öğrenci bütçemizle aldığımız, çoğu zaman bir işe yaramadığı ya da başta yarayıp sonra yaramadığı gibi üstüne üstlük kızarıklık vb sorunlara yol açan ürünlere nazaran, Kore kozmetik ürünleri neyi vaad ediyorsa onu gerçekleştiriyor (yine bu kişisel olarak değişebilir). Üstelik uygun fiyata! (Bize bir de kargo biniyor gerçi)

Japon kozmetikleri ise dünya çapında çok fazla yaygın değil. Duyulan markaları da benim bütçeme pek uymuyor, uyanlarında da çok fazla kimyasal var. Aynı özellikleri taşıyan, ama doğal içerikli bir ürünü Kore markalarında bulmak mümkün. Üstelik daha ucuza. Yine de temel etken fiyat tabii^^

Kore Kozmetik ürünlerinin içeriğinde, Jeju adası volkanik kili, soya fasulyesi, geleneksel Kore ilaçları, aloe vera, salyangoz mukusu, egzotik ögeler gibi maddeler bulunuyor.

İnternette biraz araştırma yaparsanız Channel gibi pahalı markaların muadilinin çok daha ucuz fiyatlarla Kore markalarının içinde yer aldığını görürsünüz.

Ayrıca Çinliler ve Japonların da kozmetikte Kore ürünlerini tercih ettiği söyleniyor.

Ben neden Kore kozmetiğini tercih ederim?

Öncelikle, cildim çok hassas. Bu yüzden ülkemizde bulunan ürünlerden bütçeme uygun olanlarını kullanamıyorum. Kişiler aracılığıyla satılan ve %100 doğal olduğu söylenen ürünler de dahil. Bir zeytinyağlı nemlendirici krem bile yüzüme sürdüğüm zaman yakıyor.
Çoğu zaman da üstlerinde yazılı olan vaadettikleri etkiyi göremiyorum veya çok kısa bir süre gördükten sonra yine bir işe yaramıyor.
Şimdi benim bütçeme uyacak bir toniği veya yüz temizleme jelini ele alalım;
Türkiyede: 10 ile 15 lira arasında bu ürünler mevcut. Ama benim cildimi yakıyor. Siyah nokta vb konularda da hiç yardımcı olmuyor. Düzenli kullanımdan sonra da cildimi bozuyor/kurutuyor. Biraz daha bütçemi arttırıp başka bir markadan 20 lira civarı bir ürün alıyorum; eh işte oluyor. Şöyle güzel bir şey almak istesem peki? O zaman bütçemi daha da arttırmam lazım. Ama içeriği, etkisi vs yine çok bir şey vaadetmiyor, vaadettiğini yapamıyor.
Ya da kapatıcıları ele alalım. 20 liralık fondotenle 100 liralık arasında dünya kadar fark var. Ama Kore’de üretilen bir BB krem aldığınızda (40-60 lira arası değişiyor ortalama) hem kapatıcılık sağlıyor, hem cildi besliyor vs vs… daha çok kullanabilmeniz, severek kullanmanız ve işe yaraması da cabası.
Ülkemize kargo dolayısıyla kendi fiyatından daha pahalıya gelse de, Asya kozmetik ürünleri verdiğimiz paraya misli misli değiyor. Üstelik aynı işlevi göreceğini söyleyen, düşük fiyatlı ürünlere nazaran daha kaliteli ürünlerin fiyatları burada daha fazlayken.
Bizim burada bayıldığımız ürünlere Koreliler dudak büküyor.
Benim genel inancım; Kore’den gelen kozmetiğin çöpü bile olsa buradakinden iyidir!

Kanıt olarak da önümüzde koca bir millet var. Daha ne diyeyim 😀

Reklamlar

Neden Kore Kozmetiği?” üzerine 2 yorum

  1. SkinCure Ankara dedi ki:

    Merhabalar,
    “Neden Kore Kozmetiği?” yazınızı çok beğendim. Kore’de SkinCure firmasının 4 ayrı markasının satışına başladık. Ürünler hakkında bilgi almak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s