Çeviri: Kore Cilt Bakımına Giriş

Tekrar merhabalar^^
Bana gelen sorular genellikle “cilt bakımı nasıl olur?” şeklinde değil de “BB kremden önce sanırım bir şeyler sürülmesi gerekiyormuş. Nasıl kullanacağız?” şeklinde oluyor^.^
Fakat olay sadece BB krem ile ilgili değil. Genel olarak bir fikir sahibi olabilmenize yardımcı olacak bir blog yazısını sizler için çeviriyorum ^^

ÖNEMLİ!: Bu yazı kesinlikle kendi yorum ve görüşlerimi içermez. Kaynağını belirttiğim bloga aittir.
Ç.N= Çevirmen Notu demektir.

Yazının çevirisi bana (kuinice.wordpress.com) aittir, izinsiz alınması ve başka yerde kullanılması yasaktır.

————

Bazı yerleri biraz yuvarlayabilir ve kırpabilirim. Birebir çeviri vaadetmiyorum 😀
Kaynak: http://thewanderlustproject.com/2013/05/so-just-what-the-hell-is-a-serum-an-intro-into-korean-skincare/


Kore’deki tüm Kore kozmetik dükkanlarını ve sınırsız seçeneklerini düşünürsek, pek çok Koreli kadının genel olarak 14-18 arası farklı ürünü bir gün içerisinde kullanmaları sizi şaşırtır mı? Konu cilt bakımı olduğunda daha azı düşünülemez. Kesinlikle “Yüzümü yıkayıp siliveriyorum” olayı değil. Peki bu bayanların kullandıkları tüm bu ürünler neler? Ne işe yarıyor ve nasıl kullanırım? İşte şimdi size bunları anlatacağım.

Tipik bir Koreli’nin (artık benim de) cilt bakım rutini genel olarak şu şekilde diyebiliriz (ve evet, gece ve gündüz genellikle farklı ürünlerin kullanımını gerektiriyor):

GECE:
1. Temizleme:
Makyajınızı çıkartın ve cildinizi temizleyin. Kore’de anahtar, çift temizleme. İlk olarak, makyajınızı krem/yağ bazlı bir temizleyici ile çıkarmalısınız, ardından yine yumuşak bir krem/köpük temizleyici ile tekrar temizlemelisiniz. Ben genellikle makyajımı çıkartmak için hindistan cevizi yağını, ardından da ikinci temizleyicim olarak Aesop’un “Amazing Face Cleanser”ını kullanıyorum. Temizleyicimi, önümüzdeki gelen sıcak ayları düşünerek yeni değiştirdim. Çifte temizleme özellikle makyaj yapıyor ve BB krem kullanıyorsanız önemli. Çünkü ikisi de sadece yıkamayla çıkmayacak kadar inatçılar. Kore markası arıyorsanız eğer, Innisfree’nin Real Olive Cleansing Oil(Ç.N:Temizleme yağı)’i ile ardından Innisfree Jeju Volcanic Cleansing Foam (Ç.N: Jeju Volkanik Temizleme Köpüğü)’ı kullanmanızı öneririm.
Ç.N: Innisfree: Green Tea Pure Cleansing Foam tanıtım yazıma buradan ulaşabilirsiniz

1.5: Peeling:
Peeling her gün yapılmadığından 1.5 olarak numaralandırdım. Ben peelingin büyük, BÜYÜK, BÜYÜÜÜK bir hayranıyım. Ölü deriyi ovmaktan daha büyük mükafat veren bir şey yok… ya da sadece benimki için öyledir. Klasik Kore favorisi Skinfood’un Black Sugar Scrub’ıdır. Ben şu anda Aesop’un Tea Tree peelingini kullanıyorum. Normalde kullandığınız temizleyicinize katabileceğiniz bir toz ve tam bir mucize. Bunu kullanmaya başladığımdan beri cildim, pırlanta gibi ışıldamaya başladı. Pek çok insan haftada 3 defa peeling yapmayı öneriyor, fakat ben genelde 4 defa yapıyorum. Rutin peelingde cildimin süper yumuşak kaldığını, gözeneklerimin daha az görünür hale geldiğini ve makyajımın da çok daha yumuşak durduğunu farkettim. Her türlü kazanıyor yani.

2. Tonik:
Tonik kullanmak, inanılmaz derecede önemli. Bazı insanlar bunun gerekli olmadığını düşünebilir, fakat tüm bu hava kirliliğini vs. sayarsak oldukça gereksinim haline geliyor. Sadece kalan kiri temizlemekle kalmıyor, havadaki kirlilik makyaj ve derinizdeki kirliliği de temizlemesinin yanı sıra yüzünüzü de hazırlıyor. Böylece Serum ve nemlendiricileriniz cildinize daha iyi nüfuz edebiliyor. Tonikler ayrıca gözeneklerinizi küçültür ve hoş, taze bir cilt sunar. Ben (her zamanki gibi) Etude House’un Wonder Pore Freshner’ını tavsiye ediyorum. Bununla Lush Eau Roma Water’ım arasında nasıl hissettiğime bağlı olarak gidip geliyorum.

2.5 Maske:
Tonik kullandıktan sonra, kağıt/hydro jel maske kullanabilirsiniz. Kore yüz maskelerinden burada bashetmiştim (Ç.N: Blogtaki başka bir yazı. Genel olarak, tek kullanımlık kağıt yüz maskelerinden bahsediyor: Maskelerin pek çok çeşidi var. Bazıları nemlendirme, bazıları gözenekleri küçültmeye, bazıları cilt sorunlarına, bazıları ise cildi aydınlatmaya yönelik. Peki işe yarıyorlar mı?.. Eh sayılır. Buradaki hocalarıma göre (Ç.N: Kore’de yaşıyor) yüz maskesini haftada 5-7 defa kullanmak gerekiyor. Ben haftada 1-2 defa kullanıyorum. Hepsi de yüzlerini temiz ve canlı tuttuğunu söylüyor (hepsinin de cildi gerçekten öyle). O yüzden belki de ben sonuç almak için yeteri kadar kullanmıyor olabilirim. Fakat gerçekten hoş hissettiriyorlar! Uzun bir günün ardından maskemi kullanıyorum ve tazelenmiş hissediyorum!
Maskeyi yüzünüzde 15-20 dk bekletin. Kaldırdıktan sonra yüzünüzde maskeden kalan nemi/kremi yüzünüze yedirin ve bırakın cildiniz parlasın! Maskeyi yapmanın en iyi zamanı duştan veya tonik kullandıktan sonradır.)

3. Serum ve/ya da Essence:
Cildiniz güzel ve temiz olduktan sonra, serum ya da essence uygularsınız. Bunu NEMLENDİRİCİNİZ İLE YER DEĞİŞTİRMEYİN. Serum ve Essence’in arasındaki farkı söylemenin en kolay yolu; essence’in daha hafif olduğu için genel olarak gündüz kullanıldığı, serumun ise daha yoğun olduğu için gece kullanılmasıdır.
Peki tam olarak Serum ne oluyor? En basit şekilde, serum normal nemlendiricilerinizin yapamadığı belirli sorunlara yöneliktir. Bunlar; yaşlanma karşıtı, beyazlatma, cilt solgunluğu vb. şeyler olabilir. Bir serumda daha yoğun aktif içerikler bulunur, bu yüzden de genel olarak nemlendiricilerden daha pahalıdırlar. Serumdaki moleküller, nemlendiricilerinkinden daha küçüktür, bu sayede de cilde daha etkili olarak nüfuz eder. Skinfood’un Peach Sake Pore Serum’u popüler bir serumdur.

4. Nemlendirici:
Artık temizlendiğinize, peelinglendiğinize ve büyük ihtimalle yüz maskesi kullandığınıza ya da serum sürdüğünüze göre en sonunda sıra cildinizi nemlendirmeye geldi. Cildinizi düzenli olarak nemlendirmenin ne kadar önemli olduğunu anlatamam size. Her farklı cilt tipinin nemlendirmeden edindiği avantajlar vardır. Yağlı bir cildiniz varsa eğer, büyük ihtimalle zaten nemlidir, cildiniz zamanla DAHA AZ yağ üretecektir. Bu yüzden, durmayın ve cildinizde işe yarayan güzel bir nemlendirici alın. Sonra bana teşekkür edeceksiniz. (Ç.N: burada vurguyu nasıl yaptığını anlayamadım 😀 fakat bana yağlı ciltlerle ilgili sorular geliyor. Evet siz de nemlendirici kullanmalısınız 😀 şu an bunun sebeplerini araştırıp çevirecek vaktim yok. Belki ayrı bir yazı olur^^ Su bazlı nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Zaten yukarıdaki temizleme işlemlerinden sonra yağ sorununuz büyük oranda yok olacaktır).
Kişisel olarak, yağsız nemlendiricileri kendi cildim için acayip kurutucu buldum. Benim karma bir cildim var (alnım kuru, burun ve yanaklarım yağlı, çenem yağlı) ve gece yağlı krem kullanmanın cildim için dünyadaki en iyi şey olduğunu keşfettim. Aesop’dan temizleyicimi aldığımda, satıcı bayan bana 2 haftalık Aesop Fabulous Face Oil’ini verdi ve tüm dünyam değişti. Çok daha az yağ üretmeye başladım. Sabah uyandığımda cildim bebek gibi yumuşacık oluyor ve sanki 30 saat uyumuşum gibi gözüküyorum. Fiyatı acayip pahalı fakat tek seferde bir damlanın 3/4’ü kadar kullandığınız için çok rahat 1 yıl kadar kullanılabilir. Bir küçük promosyon paketini 2 defa kullanabildim! Daha ucuz bir yöntem arayanlar hindistan cevizi yağı kullanabilirler. Ve hala yağ kullanmaktan korkuyorsanız (yapın, inanın bana), Etude House Shea Butter Sleeping Pack’ini sevdiğimi söyleyebilirim.

Fiyuu~ Sonunda gece bakımı rutininizi bitirdiniz. Evet, biraz fazla ama gerçekten sadece en fazla 30 dk alıyor. O da 15-20 dklık maskeyi içine eklerseniz. Cildinizle gerçekten ve doğru bir şekilde ilgilenmek, dünya kadar fark yaratıyor.

Peki gündüz ne yapacaksınız? Gündüz bakımı, tipik olarak gece bakımı ile aynı sayılır. Fakat daha farklı ve hafif ürünler kullanılır.

GÜNDÜZ
1. Yüzünüzü nazik bir köpük veya krem temizleyici ile temizleyin.

2. Tonik kullanın

3. Essence uygulayın (Opsiyonel)

4. Güneş kremi kullanın. HERKESin güneş kremi kullanması gerekir. Eğer ayrı bir güneş kremi kullanmıyorsanız BB kreminizin veya nemlendirici kreminizin SPF içerdiğinden emin olun. Koyu tenli insanların güneş kremi kullanması gerekmediği miti bir yalan (Ç.N: Blogger, bir zenci^^). Yaşlandığınızda kırışıkları olan bir havuç gibi gözükmek istemiyorsanız güneş kremi kullanın. Kore’deki pek çok güneş kremi ne yazık ki renkli ve ben kullanamıyorum. Ama nemlendiricilerimin SPF içerdiğinden emin oluyorum.

DÜZENLEME: okurlarımdan birinden bir mail aldım. Güneş kreminden önce neden nemlendirici sürülmesi gerektiğine dair kaynak soruyordu. Çünkü SkinCancer.Org, daha sonra kullanılmasını tavsiye ediyormuş. (….) Ben cilt bakımı uzamanı ya da doktor değilim. Bu yüzden kendi kararınızı araştırmanıza göre kendiniz verin!

5. Nemlendrici uygulayın. Gündüz kullandığınız nemlendirici, gece kullandığınızdan daha hafif olmalıdır. Ben Avene kullanıyorum fakat SPF kullanmayı bıraktılar ben de Uriage Aqua Precis Protective Fluid SPF20 yi kullanmaya başladım. Ayrıca Kiehl’in Ultra Facial Oil Free Gel Cream’ini (Ç.N:yağ içermeyen) de kullanıyorum. İkisi de oldukça hafif ve hemen kuruyorlar.

6. Primer uygulayın: (Ç.N: Bu makyaj yapanlar için. o yüzden atlıyorum)

7. BB krem veya fondoten uygulayın

Gördüğünüz gibi, bir günde rahatça yaklaşık 18 farklı ürün kullanabilirsiniz. Cildinizle gerçekten ilgilenmek için zaman ayırmak çok önemli. Ciddi şekilde cildimi temizleyip nemlendirmeye başladığımda büyük gelişme gördüm. Zilyon tane farklı ürün kullanmasanız bile, mutlaka HER GECE yüzünüzü temizleyin ve nemlendirin. Bu ikisi son derece önemli. Ne kullanacağınızdan veya nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, Kore’de marketlerde bile her şeyin promosyonu olduğunu unutmayın. Çekinmeyin! Mesela, Innisfree ya da herhangi bir dükkana gittim diyelim, hoşuma giden bir şey buldum, adını yazarım sonra eve gidip yorumları okurum. İyi bir şey vaad ediyor gibi geliyorsa gidip örneğini isterim. Hoşuma giderse de tam boy ürünü alırım. Gayet kolay! (Ç.N: Tabii bizde normalde satılanların bile böyle güzellikleri olmadığı için nerede bulalım Kore ürünlerinin sample larını… Bana arada geliyor ama bakalım… Kullandıkça yazarım yorumlarımı. İsteyenler de okuyup faydalanabilir^^)
Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Sorularınız var mı? Çekinmeden yorum bırakın.”

Çeviri buraya kadardı. Son kısma gelirsek, soru ve yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Böylece herkes faydalanmış olur^^

Benim engin bir tecrübem yok. Fakat iyi google kullanıyorum 😀 Yabancı yorumlardan vs faydalanarak yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince^^

 

2015 Aralık edit: Türkiye’deki firmaların bir listesini yaptım; https://kuinice.wordpress.com/2015/10/10/turkiyedeki-kore-ve-asya-kozmetik-satisi-yapan-firmalar-listesi/

Reklamlar

Çeviri: Kore Cilt Bakımına Giriş” üzerine 47 yorum

 1. kerime dedi ki:

  merhaba,bu innisfree ürünlerini ya da başka kore markası tonik maske ürünlerini türkiye de sipariş edebileceğimiz bir site biliyor musunuz acaba ? veya temin edebileceğimiz bir kozmetik mağazası var mı ? 🙂

  • Gül dedi ki:

   Merhaba, ben de aynı konularla ilgili biri olarak Korendy.com adını vereceğim. Ben de aynı yerden alışveriş yapıyorum.İlk Siparişimi verdiğimde, Türkiye içinden geleceğini düşünmüştüm ama sonra gelen kutu ve adres beni şaşırttı, çünkü tamamen kore’den gelmekteydiler..Deneyebilirsiniz.

 2. brg dedi ki:

  Ben yüzümle pek ilgilenmedim şimdiye kadar eh korelileri görünce insan hevesleniyo. tüerkiyede eşdeğer ürünler varmıdır

 3. bahar dedi ki:

  gözenek küçültücü ve siyah nokta için ne önerirsin ama özellikle gözenek küçültücü bbkrem falan sürüncce gözenekler kocaman olunca o bile kötü duruyor.

  • shoujokuin dedi ki:

   gözenek küçültücü için sihirli bir şey bulamadım^^ biraz da pahalı geliyor o seriler bana. Kullandığım bir krem var TonyMoly’nin ama o da yine gözenek küçültücü bir serinin 3. basamağı. Hepsini kullanınca işe yarıyordur belki. Siyah noktalar içinse blogda ayrı biraz yazım bulunmakta zaten^^ orayı okuyabilirsiniz =))

 4. elif dedi ki:

  selam.ben de kore ürünlerini dr.Ebru’nun bana laneige ürünlerini tavsiye etmesiyle araştırmaya başladım.sonra Guzzi’s world isminde bir blog’a rastladım.koreli kadınların cilt rutinini ve kullandıkları ürünleri o kadar iştahlı anlatmış ki arkadaş,yaklaşık on senedir nerdeyse tüm markaları denemiş ve sonunda hiç bir markanın birbirinden farkı olmadığı sonucuna varan ben bile bu ürünleri çok merak etmiştim.arkadaş aktif olmadığı için bloğunda,meraktan öte gidemedi bu ilgim.neyse bir kere kore ürünlerini takmıştım aklıma, o yüzden araştırmaya devam ettim.sonra bir gece yine bloglarda gezinirken birden karşıma Gimdes’ten helal sertifikası almış güney koreli bir firma çıktı..ürünler hakkında bilgi almak için sitelerine girdim mail attım .sağolsunlar ürünleri ile ilgili bilgi verdiler bana sonra kontağımız koptu.derken Gimdes’in sitesinde 5-8 eylül arasında helal gıda ve sağlıklı ürünler fuarı olduğunu öğrendim ve 3 ay süren sabırsız bir bekleyişten sonra fuara damladım:)adamlar beni o kadar ikna etmeyi başardı ki m.essence’den 6,antiaging essence’den de 1 tane aldım.fuarda tanıtım promosyonları olduğu için çok uygun fiyata geldi ürünler.10 gündür kullanıyorum m.essenci ve daha önce hiç bir markadan alamadığım sonucu bu üründen almaya başladım.kronik nemsizliğime iyi geldi.artı ben de sd var burun kenarlarımda daha çok.bu bölgeye sürdüğümde yatıştırıp rahatlattı..sonunda ben de kışı rahat geçirebilecek bir ürün buldum..

   • elif dedi ki:

    sormayı unutmuşum shoujokuin.kore’den gönderilen kargolar gümrüğe takılıyor mu?üzerine gift yazılırsa siz de almaya gittiğinizde hediye olduğunu belirtirseniz bir sorun yaşamazsınız dediler bize ama yine de emin değiller.bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürler..

  • elif dedi ki:

   kesinlikle gidip görüşmelisiniz.artık nasıl formüle ediliyorsa ürünler,sabah sürüyorum akşama kadar etkisi devam ediyor..en son etiler’de onep güzellik merkezine gitmiştim bu kronik nemsizliğime bir çözüm bulunur diye.ordaki dermatolog imeeden tablet ve seboreik d.için bioderma’nın ds kremini(nasıl alerji yaptı anlatamam.sözde herkes bu üründen çok memnunmuş)ve obagi’nin de c vitamini serumunu verdi.bunu almaktan son anda vazgeçtim bir arkadaşın son anda uyarmasıyla..imeeden da öyle dediği gibi prb’i çözmedi.dermatolog’a elimde ne kadar ürün varsa götürdüm bu arada.bana yaramadığı için sağa sola verdiğim ürünleri saymıyorum bile..doktor ürünlerimi görünce şok oldu.’sizin gibi birini görmedim ben dedi.’ve elimdeki ürünlerin çok profesyonel ürünler olduğunu söyledi..belki bir çok kişiye göre profesyonel ama bana yaramadı.sürüyorum nemlendiriciyi.ürünü çekiyor ayrı ,bir de eskisinden daha fazla gerginlik veriyor.çok şükür ki şu an kullandığım ürünler çok farklı..çok temiz içerikleri var.kolay değil adam gel git 2.5 senede almış bu helal sertifikayı…

 5. Büşra Demirci dedi ki:

  Ben hicbir yerde bulamiyorum istedigim markayı.Skinfood black sugar scrub hele onu daha hiçbir türk kozmetik sayfalarinda bulamadım 😀 yurtdışı siparişi veremiyorum yaşım dolayısiyla araya birtakım aracı girmezse hiç sipariş ceremem.Bildiginiz kisi yada kurum var mı ?? Şimdiden teşekkürler 🙂

 6. wavy dedi ki:

  Beauty Eurasia Fuarı 12 – 14 Haziran 2014 (Perşembe-Cuma-Cumartesi)İstanbul Fuar Merkezi’nde.( Atatürk havaalanı karşısı ). Fuar Saatleri : 10:30 – 18:30..
  Bahsettiğim Daeduck Kozmetik’de katılımcıların arasında..haberiniz vardır belki ama ben yine de diğer arkadaşları haberdar etmek için yazayım dedim:)

 7. Şeyda dedi ki:

  Merhaba, kozmetikle yeni yeni ilgilenmeye başladım ve blogunuzdan müthiş yardım aldım çok teşekkür ederim :’) Aklıma takılan bi kaç soru var cevaplayabilirseniz çok sevinirim 🙂
  Ben genelde dışarıdan eve gelince yüzümü temizlemek istediğim için gece rituelini uyguluyorum. Tabi yatana kadar en az bi 6 saat geçmiş oluyor. Bu süre zarfında çok kirlenmiyor bence. Yatmadan önce yüzümü tekrar temizleyip tonik sürmeye gerek var mı sizce? Sadece suyla durlayip nemlendirici sürsem yeterli olur mu?
  Peeling için haftada 3 4 kez olması neden öneriliyor her gün sürsek daha etkili olmaz mı?
  Bir de başka bir yazınızda bahsettiğiniz innisfree temizleyiciyi kullanmak istiyorum. Face adresinizi baya karıştırdım ama ben bulamadım ürünü maalesef orda satmıyor musunuz ben mi gözden kaçırdım?
  Şimdiden çok teşekkürler! ^_^

  • shoujokuin dedi ki:

   merhaba^^
   böyle geri dönüşler beni çok mutlu ediyor.
   yüzünüzün ne kadar kirlenip kirlenmediğine bağlı. ben istanbulda yaşıyorum ve her türlü hava kirliliğine maruz kalıyorum gün boyunca. yüzümün dibinde biten egzoslar, dumanlar… sıcakta asfalttan yükselen ısı…. yazın 3 defa temziliyorum yüzümü. hele ki dışarıdaysam.
   yatmadan önce hafif bir tonik sürebilirsiniz. sürekli güçlü temizleyiciler kullanmak da gözeneklerin boşuna açılmasına sebep olabilir çünkü.
   peelingi bizim bildiğimiz kese gibi düşünün. yüzünüzü her gün keseleseniz derisi çıkar 😀 haftada 3-4 kez peeling de çok. hafata 1-2 belki. hatta bazen bazı ciltler için ayda 1 bile yeterli veya gereksiz.
   innisfree yi kozmetik yasağından dolayı sürekli temin edemiyorum ancak bu ay sonu yurtdışından gelen biri ile gelecek inş. elime geçtiğinde sayfaya yüklüyorum^^ eylülün ilk 2 haftasında elime geçer sayfaya yüklerim diye umuyorum^^

   • Şeyda dedi ki:

    Çok teşekkürler ^_^
    Bu konuda çok acemi olduğum için cevabınız çok mutlu etti.
    Peelingi iyi ki sormuşum ben de 2 günde 1 yapmaya başlamıştım :O sadece burun bölgeme uyguluyorum gerçi ama haftada 2ye düşüreyim.
    Niveanın mousse yatıştırıcı yüz temizleme kremini kullanmaya başladım ama hic memnun kalmadim 1-2 sene önce bi temizleme köpüğü hediye etmişlerdi anneme onu kullandigimi hatirliyorum kesinlikle köpük daha güzel bi his veriyor. Yoğun bi temizleyici olduğunu düşünmüyorum daha doğrusu bana o hissi vermedi günde 3 defa kullanmamda bi sıkıntı olur mu? (Hafif bi tonik derken? Önerdiğiniz neutrogena alkolsuz tonigi kullaniyorum alkolsüz olmasi içim daha rahat kullanmamı sağlıyor)
    Bi sorum daha olacak. Misha bb krem kullaniyorum spf42 bir de arko spf30 güneş kremim var bb krem surunce güneş kremini de surmeliyim etkisi daha düşük olsa da :))
    Bu arada düzenli olarak bu cilt bakımını uygulamaya başlayalı daha 1.5 hafta oldu ama kesinlikle kuru bi cilde sahip olduğumu anladım yüzüm gerçekten kuruymuş nemli olmasi hissi çok güzel. Bu kore cilt bakım rutinini gerçekten sevdim. Çevirdiğibiz için de ayrıca teşekkür ederim 🙂
    Çok teşekkürler ^_^
    Bu konuda çok acemi olduğum için cevabınız çok mutlu etti.
    Peelingi iyi ki sormuşum ben de 2 günde 1 yapmaya başlamıştım :O sadece burun bölgeme uyguluyorum gerçi ama haftada 2ye düşüreyim.
    Niveanın mousse yatıştırıcı yüz temizleme kremini kullanmaya başladım ama hic memnun kalmadim 1-2 sene önce bi temizleme köpüğü hediye etmişlerdi anneme onu kullandigimi hatirliyorum kesinlikle köpük daha güzel bi his veriyor. Yoğun bi temizleyici olduğunu düşünmüyorum daha doğrusu bana o hissi vermedi günde 3 defa kullanmamda bi sıkıntı olur mu? (Hafif bi tonik derken? Önerdiğiniz neutrogena alkolsuz tonigi kullaniyorum alkolsüz olmasi içim daha rahat kullanmamı sağlıyor)
    Bi sorum daha olacak. Misha bb krem kullaniyorum spf42 bir de arko spf30 güneş kremim var bb krem surunce güneş kremini de surmeliyim etkisi daha düşük olsa da :))
    Bu arada ürünleri alıp bu cilt bakımını uygulamaya başlayalı daha 1.5 hafta oldu ama kesinlikle kuru bi cilde sahip olduğumu anladım yüzüm gerçekten kuruymuş nemli olmasi hissi çok güzel. Bunun dışında hiç bi değişiklik yok -gerçi tam olarak ne olmasi gerektiğini de bilmiyorum- ama yine de bu kore cilt bakım rutinini gerçekten sevdim. Çevirdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim 🙂
    Aslında bi yandan merak edip bir sürü ürün kullanmak istiyorum bi yandan da korkuyorum. Elhamdulillah ciddi bi problemim yok sadece burun bölgemde siyah-kahverengi noktalar var o kadar. Yüzüme daha çok zarar verirler mi acaba korkusu da var bi yandan.
    Çok uzattığımın farkındayım ama affınıza sığınarak devam ediyorum Bb kremi anlatan yazinizda etkilerinden bahsetmiştiniz. ama ben bb krem surdugumde hiç bir degisiklik olmuyor. özellikle yüz tonumun acilabilme etkisi beni çok etkilemişti ama bi değişiklik olmuyor sanki. no.21i kullaniyorum kapali geliyor olabilir mi acaba? ama yüzüm o kadar da açık değil hatta ilk alırken aslinda 23u almam gerektiğini bile düşünmüştüm basta. Ya da fazla mı sabırsızim *_* Ne kadar süre kullanırsam renk tonumu açar acaba?
    Son olarak galiba saçma olacak 2 soruyla bitiriyorum:
    1. Güneşten koruyucu yüz kremini sadece yüz için mi kullanmaliyim kollara da sürebilir miyiz vucut icin ayrıca almak mi gerekiyor (eğer öyleyse ne önerirsiniz)
    2. El ve vücut losyonu yazan kremleri yüzumuze de sürebiliyor muyuz sanki bi kere öyle bi şey duymustum yüz ve vucut kremlerinin ayrı olduğunu ve birbirinin yerine kullanılmaması gerektiğini doğru mu?

   • Şeyda dedi ki:

    Vuhhuu gerçekten abartmışım galiba 😦
    Vaktinizi ayırıp da cevaplarsaniz şimdiden teşekkürler…
    (Yarısında bi kopyala yapıştır olmuş galiba özür diliyorum)
    Bu arada innisfree temizleyiciyi de 4 gözle bekleyeceğim inş. bi sorun çıkmaz ^_^

 8. shoujokuin dedi ki:

  benim çok yağlı bir cildim olduğu için özellikle yazın günde 3 defa temizlemeye çalışıyorum. hele ki dışarıdaysam. çok tahriş olmasın diye de öğlen daha hafif temizleyiciler kullanıyorum. jel köpükler gibi.
  sizin temizleme rutininizin çok mu az mı olduğuna dair bir yorumda bulunamam ne yazık ki^^ sonuçta bir yerden sonra cilt tipi, yaşam tarzı ve cildin verdiği tepkiye göre değişiklik gösterebiliyor.
  evet neutrogena alkolsüz toniği kastetmiştim.
  renk tonu konusunda da bir şey diyemeyeceğim. bende böyle olmuş, sizde de öyle demek ki^^ benim ten rengim çabuk kararıp açılır normalde de. belki onunla da ilgisi vardır.
  son ikisi soruyla ilgili olarak da hiçbir fikrim yok 😀
  güneş koruyucu krem veya cilt losyonu tarzı şeylerle pek alakam yok^^

 9. melis dedi ki:

  Bunlar herkesin bildigi seyler.makyaj yapan her insan muhakkak bu aktiviteleri uygular.bu insanlarin en buyuk en onemli ozelligi gunes koruyucularidir.koruyucular cildi diger urunlere gore daha fazla besleyicidir ve tabiiiikiii beyazlaticilari unutmamak gerek.her turlu seyde mevcut.bazi iciceklerde bile cilt beyazlatma var.makyaj malzemelerinde bile.bu onlarin ilk onemli ozelligidir.

 10. mary dedi ki:

  elif adlı arkadaş gibi cildim aşırı kuru..sürekli yanma ve gerginlik hissi yaşıyorum..bu beni aşırı rahatsız ediyor denemedigim krem ve yag kalmadı.. onun yazısında bahsettigi ürünleri araştırdım ve ne yazık ki bulamadım.. lütfen bana yardımcı olur musunuz.. teşekkürler

 11. hamide dedi ki:

  İlk defa yazınızı okuyorum bir çok görüşümü değiştirdi. En azından yüze bakım yapılmasına kara verdim.”yüze sabun dışında bir şey kullanmadigimdan”Aklımda sadece bir soru var, güneş kremeni BB kremden önce mi yoksa sonra mi kullanmaliyiz?(sayeniz de BB kullanmaya başladım.)Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler..

 12. Believe dedi ki:

  Merhaba,ben cilt bakımında kozmetik ürünlerinde yeniyim.Yardımcı olur musunuz.Yazınızı okudum Fakat bilmediğim markalar felan olunca pek anlamadım.Güvenli markalar önerir misiniz.Yüzümün çok doğal ve temiz pürüzsüz durmasını istiyorum.Şimdiden Teşekkür ederim.:))

 13. Pinhan dedi ki:

  Mrb.Doğal ve pürüzsüz yüz için sırasıyla neler Almamız gerektiğini yazar mısınız.Ve almak için site önerir misiniz.Yüzümüzü yıkayınca bu kremlerin etkisi gidiyor mu?Tşk.

 14. E dedi ki:

  merhaba.yaziniz cok guzel.essense olaraq bir firma onerseniz sevinirim yuzum yagli da . Aesop Fabulous Face Oil bunu bulamadim bawqa oneriniz varmi?))

 15. Gamze dedi ki:

  Markasını verdiğiniz ürünleri internette arattığımda satış sitesine rastlamadım bu ürünleri Nasıl satın alabiliriz yardımcı olur musunuz?

 16. Cihan dedi ki:

  Tonik kesinlikle en önemli nokta. Ben de düzensiz kullanıyordum ama kardeşim bana taşındıktan sonra düzenli kullanmaya başladım. Farkı görebiliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s