BB ve CC krem nedir? Nasıl seçilir? Nasıl uygulanır?

NOT: Bu yazı ilk olarak 24 Mayıs 2013’te bu başlık altında yayınlanmıştır. Gelen sorular üzerine yazımı tekrar düzenledim. (27.11.2014)

Gelelim herkesin sorduğu ve merak ettiği konuya; BB krem nedir? Bunun bir de CC’si, DD’si hatta BCdation’ı çıkmış… bunlar ne işe yarıyor ve aralarında ne fark var?

Öncelikle şunu altını çize çize kalın ve büyük punto ile belirtmeliyim ki; burada bahsedilen tüm özellikler özellikle KORE, genellikle de Kore-Japon menşeili kremler için geçerlidir.

BB kremin anavatanı Kore’dir ve Avrupa ülkelerinde üretilen kremler bu konuda Kore’de üretilen BB kremlerin özelliklerini taşımamaktadır; özellikle de kapatıcılık konusunda.

BB krem nedir?
BB krem’in açılımı Blemish Balm veya Beauty Balm’dır. BB (Blemish Balm) krem, aslen Almanya’da formüle edilmiştir. Alman estetik cerrahları hastalarının yara izlerinin ameliyattan sonra daha düzgün gözükmesi ve daha çabuk iyileşmesi için bir krem geliştirirler. Bu krem daha sonra Kore’de herkesin kullanabileceği bir hale getirilir ve tüm Asya’da ardından da yenileyici cilt özelliği sebebiyle Avrupa’da popüler olmaya başlar.

CC krem nedir?
Color Control cream olarak da bilinen (renk düzenleyici) CC cream, Kore’de formüle edilip geliştirilen ve açılımı blemish balm ya da Beauty Balm olan BB kremin geliştirilmiş ve inceltilmiş halidir.

Bu kremlerin genel özellikleri nelerdir?
-UVA ve UVB ışınlarından korur.
-Cilt tonunu eşitler (hem fondoten gibi görünüm olarak, hem de cildin renk tonu olarak. Bu kısım genellikle “beyazlatıcı” olarak geçer. Ancak beyazlatmadan kasıt cilt tonu eşitliğidir.)
-Cilde doğal bir görünüm kazandırır.

İşlevini bir resim ile anlatmak gerekirse;
bb tarihi

Resimde de gördüğünüz gibi,
BB veya CC krem sonucu bir aydınlanma geçireceksiniz desem yanlış olmaz sanırım xD Bende oldu da ayıptır söylemesi^^
BB ve CC kremler temelde;
Cildinizi zararlı güneş ışınlarından korur,
Nemlendirir,
Beyazlatır…
Buna kırışıklık önleme gibi diğer hizmetler de eklenebilir.
Nemlendirici, make-up base, fondöten, cildi koruma hatta güneş kremi niyetine bile kullanılabilir.

BB ve CC kremin arasındaki fark nedir?

BB kremin, öncelik olarak cilt bakımı ürünü olmasına karşın CC krem, BB kremin tüm avantajlarını içermesinin yanı sıra; besleyici içerik ve daha çok cilt kapatıcı özelliği taşıması amacı ile üretilmiştir, deniliyor.

Ancak, CC kremin piyasaya çıkışından hatırı sayılır bir süre geçtikten sonra kullananlar, hala kapatıcılık konusunda BB kremi CC kreme tercih etmektedirler. CC kremin diğer özellikleri bilinmez ama, genellikle kapatıcılığı BB kremden biraz daha düşüktür.

BB/CC krem fondoten midir? İkisinin arasındaki fark nedir?

BB krem fondoten değildir. Hatta özellikle, anlatılırken “yüzünüze fondoten gibi zarar vermez” denilir. BB/CC kremler cildi onarmak için geliştirilmiştir.

Yine de, ne de olsa içerisinde renk pigmentleri var. Kullandıktan sonra gözenekleri açık tutmak için yüzünüzü YIKAMANIZ ve güzelce TEMİZLEMENİZ gerekmektedir.

Ayrıca görünüm olarak da, BB kremler fondoten gibi yüzde kendini belli etmez.

Bunu bir resimle açıklayalım hemen;(resmi netten buldum)
bb-cream-mmm

Öncesi ve sonrası arasında bariz bir fark var. Ama bu farkı çok da anlatamıyoruz gibi, çünkü ikinci resimde üzerinde hiçbir şey yokmuş, ışıl ışıl parlayan bir ciltmiş gibi duruyor! Öncesi-sonrası resimleri de olmasa “sende bir güzellik var sanki ama bir şey de sürmemişsin. hava yaradı herhalde” der geçerdik. Ve sıkı durun, bu sadece krem sürünce oluşan bir görüntü değil. BB veya CC kremleri sürmeye devam ettiğinizde gerçekten böyle bir görüntüye sahip olmanız mümkün. Fondötenlerin tam aksine değil mi?

Fondotenler yüzde kalıp gibi durur, cilde zarar verir, ciltte doğal durmasını sağlamak için de epey fırçalar, bazlarla uğraşmak gerekir değil mi?
BB veya CC kremi elinize alın ve sürün! Aceleniz olsa ve öncesinde nemlendirici sürmeseniz bile cildiniz çok kuru değilse BB krem günü kurtaracaktır. Zaten düzenli olarak kullandığınızda cildiniz hep nemli ve yumuşak kalacağından çok da sorun olmaz. Kullandıkça cildinizi iyileştirmesi gerekir zaten.

BB krem makyaj ürünü müdür? Cilt Bakım Ürünü mü?
BB krem her ne kadar cilt bakım özellikleri taşısa ve genellikle cilt bakımı kategorisinde yer alarak pazarlansa da, makyaj ürünüdür. Ona bir makyaj ürünü gibi davransanız daha iyi olur. (Gece yatarken çıkarmak vs gibi ^^)

Nasıl Seçilir?
Bu yazıdaki özellikleri istiyorsanız, öncelikle Asya menşeili bir BB krem almanız gerekiyor. Batı menşeili kremler daha çok makyaj bazı veya renkli nemlendirici denilebilecek türden.

Cilt türüne göre bb krem yok benim bildiğim kadarıyla; yağlı veya karma ciltler için vs gibi. Ancak bazen kullanıcılar deneyimlerine göre “şu marka yağlı ciltler için daha uygun” diyebiliyorlar. Mesela Nature Republic’in BB kremleri yağlı ciltliler için daha uygun diye yorumlara çok rastlarsınız.

Yüz temizliğinize dikkat ettiğiniz sürece bu konuda çok endişelenmenize gerek yok.

Kışın kalın yapıda olan BB kremleri, yazın ise ince yapıda olan BB veya CC kremleri kullanabilirsiniz.

Renk skalası olarak da Türkiye’nin geneline baştan 2. ton uyum sağlıyor diyebilirim. Ben buğday tenliyim deyip de bronz almayın ^^

BB kremlerin pek çok çeşidi var; porselen görünüm mü istiyorsunuz? Hafif pembemsi tatlı bir duruşu mu olsun? Bembeyaz mı olmak istiyorsunuz yoksa teninizle uyum sağlamasını? Bu ürünü nerede kullanacaksınız? Uzun saatler boyu dışarıda kaldığınız için dayanıklı bir şeye mi ihtiyacınız var, yoksa 2-3 saat etkili bir biçimde kalsa yeter mi?
Tüm bunlar, BB krem almadan önce sizin düşünmeniz, ardından da yine BB kremler hakkında kullanıcı yorumları okuyarak sizin karar vermeniz gereken şeyler.

Nasıl Kullanılır?
Aslında bu, düzenli bir cilt bakımını da yanında getiriyor. Gözle görülür bir sonuç istiyorsanız Kore Cilt Bakımı’na Giriş adlı yazımı okumanız lazım^^
https://kuinice.wordpress.com/2013/05/18/ceviri-kore-cilt-bakimina-giris/

Kısaca anlatmak gerekirse; Yüzünüzü temizleyin, nemlendirici bir krem sürüp yüzünüzün yemesini bekleyin, ardından cildiniz hala nemliyken BB/CC kremi uygulayın.
Yalnızca BB veya yalnızca CC krem sürebilir ya da bazılarının yaptığı gibi CC üzerine BB krem sürerek daha yüksek kapatıcılık elde edebilirsiniz.
Her gün düzenli temizleyin. Yüzünüzde BB kremle yatmayın^^ Çünkü BB kremlerde, ciltte çok uzun kalması halinde, gözenekleri tıkayan renk pigmentleri bulunur.

BB kremin üzerine fondoten sürmek gerekir mi?
Bu gerekli bir işlem değildir. Bazıları üzerine fondoten uygulamayı tercih ediyor. Ben gerek duymuyorum. Zaten fondoten sürmemek için bu kremleri tercih ediyorum çünkü.

Sivilce, Yağlanma Yapar mı? Madem İlaç Gibi Bir Şey, Neden Gece Çıkarıp Da Yatıyoruz?

Sivilce, yağlanma vs sorunlarıyla karşılaşmamanız için cildinizi düzenli temizlemeniz gerekir. “BB krem bende sivilce yaptı” diyen arkadaşlarımın çoğu yüzünü temizlemeyen veya iyi yıkamayan arkadaşlar 😀 Tabii ki hassas ciltliler de olabilir. Arada 1-2 tane çıkabilir. Ama bu kadar çok kişinin bu konuda şikayet etmesi bana komik geliyor ^^ Yüzümüzü yıkayalım arkadaşlar. Normal bir krem sürüldüğünde bile 2-3 saat sonra yıkanması gerekiyor ki gözenekler açık kalsın.
Burada sivilce yapan şeyin temeline bakmak lazım. Sivilce neden olur? Gözeneklerin tıkalı kalmasından dolayı. Sebum, yağ bezlerinden deri üzerine çıkamayıp kapalı gözenekte biriktiği zaman sivilce oluşur.

BB krem, yüzde çok uzun süre kaldığında yağlanma, parlama yapabilir.
Yüzümüzde olumsuz bir etki görmek istemiyorsak çok uzun süre tutmamalı (6-8 saatten fazla), gün bitiminde temizlemeliyiz. Öyle iki su çarparak da değil ^^ Güzelce, bir pamuk yardımıyla, pamuğu yüzümüze sürdüğümüzde pamuk bembeyaz çıkana kadar hem de.

BB krem sivilce oluşumunu engelliyormuş, doğru mu?

Bunun kaynağının, insanların artık BB krem aldıktan sonra, kremi çıkarmak için yüzünü temizlemeye başlaması olduğunu düşünüyorum 😀

BB krem siyah noktayı geçirir mi?
Direkt ; “sürdüm-geçti” etkisi yapmaz. Cildi nemlendirdiği için gözenekler yumuşar ve siyah noktalar da yumuşayan gözeneklerden daha kolay çıkabilir. Yardımcı olsa olsa bu noktada olur^^ “Siyah nokta geçiren” bir ürün değildir.

BB krem sivilce ve yara izlerini geçirir mi?
Şu ana kadar kullandığım tam boy ve tester BB/CC kremlerde bu etkiyi gözlemledim. Bunun derecesi kullandığım markaya göre değişiyor, ama evet; yara izlerini geçirmede veya rengini açıp hafifletmede yardımcı oluyor. Bunu hem kendim, hem de kullananların gözlemleri üzerine söyleyebilirim.

Yaş sınırlaması var mıdır?
Bu konuda tamamen kendi görüşümü söyleyeceğim^^ Doktor vs değilim. Özellikle akne, iltihaplı sivilce problemi olan lise çağındaki arkadaşlarımızdan bu konu hakkında çok soru geliyor.
Sivilce oluşumunun sebebinden yukarıda bahsettim. Bence öncelikle bu arkadaşlarımız, yüzlerini yağdan arındırmaya çalışsalar daha iyi olur. Çünkü BB krem sürüp yüzünüzü temizlemeyince, belki ilk haftalar değil ama uzun kullanım sonucu yüzünüz daha beter hale gelecek.

Yüzünüzü temizleyip sivilce sorununuzu bir nebze de olsun düzene sokturmak yeterli olur diye düşünüyorum. Çünkü zaten gençsiniz ve cildiniz çok çabuk yenileniyor 😀 Benim 18-20’li yaşlarımla 20-23 yaşım arasındaki iyileşme hızı korkutucu derecede azaldı T_T Yaşlanıyorum~Öhöm neyse.

Ama sivilcelerinizden dolayı dış görünümünüz sizi rahatsız ediyorsa, bunu kafaya takıyorsanız, her gören size sivilcenizle ilgili bir şey diyor ve bıkmışsanız; kullanın canım 😀
Ayrıca uzun süredir geçmeyen izleriniz varsa, yardım amaçlı kullanabilirsiniz de ^^

Kimler kullanabilir?
Yüzünde egzama gibi bir deri rahatsızlığı bulunmuyorsa herkes kullanabilir. Güneşe çıktığında yüzünde kızarıklık oluşanlar, güneş kremi sürmeden dışarı çıkamayanlar, kuruluk sorunu olanlar, tüm cilt tipleri vs vs…

Yağlı ciltliyim, kullanabilir miyim?
Bir iki kullanımda düzenli cilt bakımı yapmasanız bile cildinizi ekstradan yağlandıracağını düşünmüyorum. Ancak uzun vadede, düzenli cilt bakımı yapmanız gerekir. Yüzünüzü hiç temizlemeden sürekli nemlendirici krem sürdüğünüzü düşünün.
Yağlı cildinize çare olarak BB kreme başvurmayın. Yukarıda linkini verdiğim cilt bakımı linkindeki basamakları izlerseniz, yaşınız ve yağlanma dereceniz ne olursa olsun bu sorunu çözebilirsiniz.

Küçük bir not; benim cilt tipim yağlı. Ömür boyu da yağlı ve pis kalacağıma inanmıştım çünkü sabunla yıkıyorum; geçmiyor, temizleyici alıyorum; geçmiyor vs… sonra işte Kore ürünleriyle tanıştım 😀 E devamı da zaten blogda diğer postlarda mevcut^^

BB, CC, DD, EE… harflerine geri dönersek; bu, sonu gelmeye bir furya. Emin değilim ama DD ve EE Avrupa’da çıkan kremler sanırım. En son TonyMoly “artık yeter uleyn” der gibi BB+CC+Fondoten karışımı “BCdation”ı çıkarmış. Alfabenin son harfine kadar gider mi bilinmez ama BB’nin tahtını kolay kolay elinden alamazlar gibi gözüküyor…
Umarım faydalı olabilmişimdir.

Cilt bakımı ve ürünleri hakkında merakınız varsa, blogumdaki diğer yazılara göz gezdirmeyi unutmayın^^

Düzenleme: Yeni bir web sitesi açtım. Beğendiğiniz ürünleri satın alarak destek olabilirsiniz ^_^ http://hanasya.com/

 

Reklamlar

BB ve CC krem nedir? Nasıl seçilir? Nasıl uygulanır?” üzerine 106 yorum

  1. Zeynep dedi ki:

    meraba! benim cildim kuru daha önce hiç bb krem kullanmadım sence kullanmalı mıyım yoksa başka bi cilt ürünü nemlendirici vs. önerebilir misin? teşekkürler.~

  2. Gamze dedi ki:

    Kore ürünlerini tercih edin demişsiniz marka verir misiniz hangi vb kremi alabiliriz acaba ? Ve nerde bulabiliriz internet üzerinden almak istesem?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s