Helal Kore Kozmetiği/ Halal Korean Cosmetics/ حلال مستحضر التجميل لكوريا

Müslümanlar olarak, helal cilt bakımı ürünler konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz.
İçindeki maddelere güvenemediği için ihtiyaç duyduğu halde bakım ürünü kullanamayan Müslüman bayan arkadaşlarım var. Ciltleri kuruyor, kaşınıyor, çatlıyor, güneşten olumsuz etkileniyorlar ancak korucuyu hiç bir ürün kullanamıyorlar.

As Muslims, we have a big problem about halal skin care products.
I have Muslimah friends that can’t use any skin care products just because they can’t trust the ingredients. Their skin dries, itches, bursts and receives negative effects from sun but they can’t use skincare products for this.

IMG_4327

Koreli Daeduck şirketinin helal kozmetik ürettiğini duyduğumda çok sevindim. Bu şirketi, Koreli bir ağabey bana haber vermişti. Ayrıca bana krem, emülsiyon, esans ve sleeping pack’ten oluşan bir deneme kiti verdi.
Daha önce methini duyduğum helal bir Türk markasından annem için krem almıştım. Krem limon sıkılmış margarin gibiydi. Üstelik pahalı da bir kremdi.
Deneme kitini aldığımda her zamanki gibi “Koreliler bu işi biliyorlar” dedim.

I was really happy when I heard about a Korean Company called Daeduck is producing halal cosmetics. I heard about it from a Korean friend. Also, he gave me a sample kit that includes cream, emulsion, essence and a sleeping pack.
Not long ago, I bought a cream for my mom from a halal Turkish brand that I heard was very famous. The cream was like a butter with limon juice. And it was expensive too.
After I received the sample kit, as usual, I said “Korean people know how to do this thing!”.

Bu şirketin toplamda 5 adet markası var. İnternet sitesinden daha detaylı inceleyebilirsiniz.
Puresh ve JNH Halal, GİMDES’ten sertifikalı.
Makyaj malzemesi üretmiyorlar. Sadece cilt bakımına odaklanmışlar.

This company has 5 brands in total. You may take a look at their website for further information.
Puresh and JNH Halal are certificated from GIMDES.
They don’t produce make-up products. They are just focused on skin care.

Bu haftasonu, Daeduck şirketinin kurucusu ile tanışma fırsatı buldum. Şirketin neden helal kozmetik alanına yöneldiğini sordum.
Hikayesi şöyle imiş;
Şirketin yöneticisinin bu alanda araştırmacı olarak 20 yıllık bir deneyimi varmış. Afrika, Orta Asya, Arap ülkeleri gibi ülkelerde de insanların kullanabileceği ürünler üretmek istemiş. Kazakistan’daki uçak yolculuğu sırasında Kazak bir bayan üniversite öğrencisi “Benim için helal kozmetik yapar mısın?” diye sormuş. O zamanlar yönetici, “helal”in ne olduğunu bilmiyormuş ve “helal ne demek?” diye sormuş. Bayan, ona anlatmaya başlamış. Ve böylece helal ürünlerimiz ortaya çıkmış ^_^

At the weekend, I got an opportunity to meet with the CEO of the company. I asked them why they choose to produce halal cosmetics.
Here is the story;
the Ceo of the company has a 20 years experience in this industry as a researcher. He wanted to improve products that people in Africa, Central Asia and Arab Countries may also use. While he was on a plane in Kazakhistan, a girl university student asked him “Would you make helal cosmetics for me?”. At that time, the CEO didn’t know what is halal and asked her “what is halal?”. So, she explained what does halal mean, and that is how our products came out ^_^

Bu da websitelerinde yazan “Büyük bir marketi hedef almaya odaklanmıyoruz. Bilakis, tek bir kişi için bile faydalı olabilecek ürünler üretme amacındayız.” sözünü haklı çıkarıyor.

And that proves right what is written on their website :”We do not only focus on targeting a large market but we are willing to invest in products vital for even single person.”

İnternet sitelerine, bu yazıyı yazarken baktığım için hikayeyi dinlerken sitelerinde bulunan bu giriş yazısından haberim yoktu. Laf olsun diye mübalağalı sözler yazmadıklarını ve içten olduklarını farketmek beni daha da sevindirdi. Dürüstlük çok önemli.

Since I took a look at their website while writing this article, I wasn’t aware of this “CEO’s greetings” part on their website while listening to ahjusshi’s story. Realizing that they don’t use words just to say them and also realizing their sincerity made me much more happier. Honesty is really important.

Kartvizitinde “Halal Coordinator” olarak geçen İmam Bey de, bize ürünler ve şirket hakkında bol bol bilgi verdi. Oldukça arkadaş canlısı biriydi.

Mr. Imam that is titled “Halal Coordinator” at his business card, also gave us plenty of information about their company. He was very friendly.

Peki kozmetik ürünlerinin GİMDES’ten sertifika alabilmesi için ne tür şartlar taşıması gerekiyor?
İçerisinde haram maddeler bulunmamalı.
İçerisinde insan sağlığına zararlı maddeler bulunmamalı.
Makineleri, yalnızca helal ürünler üreten makineler olmalı. Yani helal sertifikası almayan başka ürünlerle aynı makinede üretilemez.

So, what are the conditions for the products to receive a halal certificate from GIMDES?
There shouldn’t be any material that is forbidden by Islam.
There shouldn’t be any material that is harmful to health.
The machines should only produce halal products. They can’t be produced by the same machine that produced non-halal products.

Gimdes’in bu konuda oldukça katı olduğunu biliyoruz. Örneğin paraben haram değil, ancak Gimdes bunu zararlı bir madde olarak aldığı için içerisinde paraben bulunan ürüne sertifika vermiyor.

We know that GIMDES is very strict about this subject. For example, paraben is not forbidden by Islam. But since Gimdes takes this as a harmful substance, they don’t give a certificate to products that contain paraben.

Şirket sahibi Hyun Pyo Bey, bize, aslında tüm markalarında bulunan ürünlerin helal özelliklerini taşıdığını, ancak Malezya helal sertifikası verirken, Gimdes’in vermediği ürünler olduğunu, bunun için de bazı ürünler için başvuruda bulunmadıklarını söyledi.

The Ceo Mr. Hyun Pyo told us that actually all their products have halal properties but while Malasia can give them halal certificate, that Gimdes won’t. So that is why they didn’t apply to Gimdes for some of their products.

Bu yüzden şirket bünyesinde bulunan JNH markası, JNH ve JNH Halal olmak üzere ikiye ayrılıyor. BB kremde pürüzsüz bir bitiriş verdiği için kullandıkları madde(silikon veya parabendi, hatırlamıyorum^^)ye Gimdes sertifika vermemiş mesela.

That is why, the brand named JNH under the company, is seperated as JNH and JNH Halal. As to say, because of the material that gives a silky finish in BB cream (silicon or paraben, I can’t remember now^^), Gimdes didn’t give them certificate.

Ayrıca AC- Akne serisine de sertifika alamamışlar. Çünkü içerisinde ethanol varmış.
Bunun helalini yapamaz mısınız? dedim. Çünkü kardeşimin akne sorunu var ve alkol bulunan ürünler kullanmıyor.
İçerisine ethanol koymazsak, sivilcelerdeki mikrobu öldürmez, tedavi edemez dediler.

Also, they couldn’t get a certificate from Gimdes for their AC care series. Because it includes ethanol.
I asked “Can’t you produce halal version of this?” Because my sister also has an acne problem and she doesn’t use products alcohol included.
They answered, if they didn’t use alcohol it won’t be effective against bacteria that cause acne.

IMG_4328

Güneş alerjisi olan ve güneş görünce derisi kanatırcasına kaşınan bir teyzeye de elimdeki tester kremi vermiştim. Tabii ki kaşınması geçti 😀 Denemediği yol kalmamış kaşıntısı için.”Bundan bulursan bana 5 kutu al” demişti.

I gave my tester cream to an aunty who is allergic to sun and gets itchy whenever her skin is exposed to sun. Of course her itchiness was gone 😀 She tried every way to cure it. She told me “if you find this cream, buy me 5 boxes of it.”

Sonuç olarak; Teyzeye Puresh marka krem ve emülsiyon, kardeşim için de JNH a-Clear Akne serisi aldım.
Ürünü denedikten sonra tanıtım yazısı yazacağım inşAllah.

As a result; I bought aunty a cream and an emulsion from their brand called Puresh, and JNH a-Clear Acne set for my sister. I will write a review after trying inshaAllah.

Ayrıca Hyun Pyo Bey bana bir sürü tester krem ve tam boy ürün hediye etti. Gerçekten çok çok mutlu oldum. İlk defa serumum oldu. Hepsini deneyip yorum olarak yazacağım.

Also, Mr. Hyun Pyo gave me a lot of samples and full size products as a gift. I was really really happy. I have a serum for the first time in my life. I will try them all and write reviews.

IMG_4324

Hyun Pyo Bey ve İmam Bey’e çok teşekkür ederim, bana ve arkadaşıma gösterdikleri ilgi ve sıcakkanlılık için.
Umarım bu ürünleri bir an önce Türkiye’de görme fırsatı buluruz.

I would really like to thank to Mr. Hyun Pyo and Mr. Imam for taking care of me and my friend and for their sincerity.
I hope we will get the opportunity to see these products in Turkey as soon as possible.
internet siteleri/ website: http://daeducklab.com/index.html

İnternet siteleri henüz Türkçe olarak hazırlanmamış. Çok üzüldüm :((
The website is not in Turkish yet. I am really sorry about it :((

Sizce de ürünlerine dudak nemlendiricisini ekleseler harika olmaz mıydı?
Don’t you think it would be great if they had a lip balm too?

Reklamlar

Helal Kore Kozmetiği/ Halal Korean Cosmetics/ حلال مستحضر التجميل لكوريا” üzerine 19 yorum

 1. Nurhayat DOGAN dedi ki:

  Kuin abla ,Masallah sana~~usenmeyip gidip arastirmissin…Severek okudum+bilgilendim..hehehe yorumlarini bekliyoruz ozaman ^^

 2. esra dedi ki:

  It was really wonderful to know that a non-muslim company care about muslims’ necessities that much. I must definitely try those products and we awfully need such companies especially while even muslim companies don’t do something about this serious problem. So i want to really thank this company and wish good luck for them. May be i can see them in Halal products fair in September, can’t waitt:)))

 3. wavy dedi ki:

  çok güzel bir yazı olmuş.ellerinize sağlık.ayrıca Mr.Jhun öyle herkese tam boy ürün hediye etmez.,sizi sevmiş belli:)ürünlerle alakalı yazınızı dört gözle bekliyorum.bu arada serumun adı nedir?

 4. gulzaralishbayli dedi ki:

  Puresh line’indan maske kullandim. yanlis hatirlamiyorsam bio-cell maske oldugunu soylemisti satan kisi. amac: nemlendirme. normal sheet maskeler gibi islak mendil degil her iki tarafi kapli jelatine benzer bir malzemeden yapilmis. her Iki taraftaki katmanlari cikarmak gerekiyor (ben ilk once akil edemedydim -_-”). paketin icinde bol bol nemlendirici sividan bulunuyor once onu yuze surup sonrasinda maskeyi uygulamak lazim. 20-30 dakika sonra cikarilip, yuze hafifce vurularak geri kalan esansin tam emilmesini saglamak lazim. haftada 1-2 kez uygulanabilir ozel bakim olarak.
  iyi yonleri:
  – cok iyi nemlendirici
  – diger maskeler gibi sonrasindayapis yapis kalmiyor, aksine nem, ferah ve yumusacik bir cilt birakiyor geriye.
  – maske yapildigi materyelden dolayi yuze tam oturuyo yuz hatlarini takip ediyor. hatta goz uzerine kapatmalik parcalari var xD
  kotu yonleri:
  – uzerindeki katmanlari cikarirken dikkatli olmak lazim kolay yirtiliyor. gerci her sekilde kullaniliyor ^^

 5. gulzaralishbayli dedi ki:

  now english ^^
  I’ve used a mask from Puresh line of this brand. The seller said that it was something like a bio-cell mask (I don’t remember exactly what he said. that’s the closest thing I can think of xD) Aim: Moisturizing. It’s made of some gelatin-like material unlike ordinary sheet masks which are wet-tissue-like. both sides of the sheet are covered with protective layers, you have to remove them both, one before applying to face another after, otherwise it will clump up and make it impossible to apply. there’s lots of essence in the pack, so squeeze it up and apply to face before applying the actual mask sheet. keep it for 20-30 min then remove. Then with gentle pats on the face make sure that the leftover essence is absorbed well. can be used as a special treatment once or twice weekly.
  Positive:
  – very good moisturizer.
  – doesn’t leave the face sticky like other sheet masks, instead skin feels really moisturized, fresh and soft after treatment.
  – because of this bio-cell (whatever -_-”) material they used the sheet follows the lines of your face thus fitting the face really well.
  negative:
  -you should be a little bit more careful than me while taking the protective covers off -_-” mask can be torn in the process, but you can still use it I guess.

  p.s. I also massage my face over the mask while waiting 20-30 mins, since its surface is smooth and slimy. I don’t know if it has any beneficial effect on skin, but it surely has a placebo effect on me xD

 6. NeslihanSolmaz dedi ki:

  Puresh Nemlendirici kremi kullandım. Başlarda kokusu biraz keskin gelse de sonradan sevdim. İlk kullandığımda iyi etki gösterdi. Sonradan etkisi azaldı gibi. Ama hava şartlarından kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Mesela son 2 gündür gayet memnunum. :)Tabi benim değişken cildime krem ne yapsın, zamanla etkisini gösterebildi 🙂 Genel olarak güzel. Sevmediğim bir yönü yok diyebilirim. İlerde alıp tekrar deneyebilirim 🙂

 7. merve dedi ki:

  Puresh marka temizleme köpüğü şimdiye kadar kullandıklarim icinde en severek kullandığım. Bi kere kokusu cok hoş, köpük olduğu için rahat kullanımı. Uzun süre dayanıyo şişesi. Kullaninca gozle görülür bi değişim oluyo sivilce cikarimindada azaltma sağlıyor. Ben çok memnun kalarak kullandim bide bunlarin ustune helal olunca on numera beş yıldız oldu ^_^

 8. gulbahar b. dedi ki:

  Cok tesekkurler yazi icin:) Bu urunleri nerden satin alabiliriz? Bursada yasiyorum. Internetten de alabilirim yeter ki guvenilir olsun ve kargo ucreti fazla olmasin. Bulamadim malasef nerden alacagimi

 9. defenine dedi ki:

  GİMDES sayesinde helal kozmetikten haberdarız ama nerden nasıl bu ürünleri temin edebiliriz en ufak bir fikrimiz bile yok:(Bize yardımcı olabilir misiniz???

 10. defenine dedi ki:

  Ayrıca yağlı aynı zamanda da çok hassas bir cildim var.Hangi ürünü kullandıysam cildimdeki renk farklılıklarına da çözüm bulamadım.Tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum…

 11. hatice dedi ki:

  Yazınız çok bilgilendirici.Bu ürünleri nasıl sipariş ediyorsunuz? Lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler..💚💛💜

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s