El ve Tırnak Bakımım

Merhaba sayın ve sevgili okurlar ^_^
El ve tırnak bakımı hakkında sorular alıyorum. İşin açıkçası bazen elleri ile ilgili bana serzenişte bulunanların ellerine bakıyorum, sinirleniyorum 😀 Çünkü özensizce tırnaklarını kesmiş, kısacık tırnaklarının içleri kirli (kısa yani hadi uzun olsa neyse) vs. vs… Yani hani umurunda olmasa neyse, ama hem bu kadar özensiz olup hem de elleri hakkında oflayıp puflamak bana ters geliyor.
Yalnız şurayı netleştireyim yanlış anlaşılma olmasın^^ Ben öyle insanların sağına soluna bakan bir tip değilim. Zaten baktığım yeri bile farketmiyorum. Yukarıda da dediğim gibi, insanların bir konuda şikayet ederken o konu hakkında hiçbir çaba sarfetmemeleri bana normalde ters gelen bir şey^^…

Bu yazı bazılarınıza çok basit gelebilir. Zaten ellerinizle ilgili bir probleminiz yoksa yazıyı okumayı şimdiden bırakın, vakit kaybetmeyin derim^^

Aslında sadece kendi dikkat ettiğim 1-2 şeye değinecektim ama sonra internette el bakımı diye arattım ve güzel öneriler buldum. Bunları da sizinle paylaşacağım inşAllah.
Bu yazı, iki kısımdan oluşacak. Benim basit el bakımım ve internette bulduğum öneriler.

El Bakımım:
Aslında bir el bakımım yok. Ama dikkat ettiğim bazı şeyler var. Bunları da başkalarının dikkat etmediğini farkedince farkettim 😀

-Tırnakları düzgün kesmek: Küçükken tırnaklarımı yerdim. Sonra zar zor bıraktım. Ama tırnaklarımı çiğnemek, kesince/koparınca o uzayan tırnağın altında kalan derimsi kısmın (tırnak uçları) aldığı hal, tırnakların bir kısma kadar ten rengi olup da uzayan kısımda niye beyaza döndüğü gibi konular dikkatimi çekerdi. Sonra 5-6 yaşlarındayken televizyonda polislere genel kültür vb. şeyleri içeren küçük bir kitapçık dağıtıldığı ile ilgili bir haber izledim. El tırnaklarının yuvarlak, ayak tırnaklarının kare kesilmesi gerektiğini söylüyordu. Ya da tam tersi^^ Zaten küçükken de tırnaklarımı bir sağdan bir soldan kırpıp, ortada çatı kalacak şekilde özensizce kesmezdim. Bu haberi izledikten sonra tırnaklarımı daha düzgün kesmeye başladım.

Parmaklarınız uzun veya kısa, tırnaklarınız enli veya dar olsun, el yapınız hiç önemli değil. Tırnaklarınızı düzgün kesmeye başlayınca çok daha güzel bir görünüm elde edeceksiniz.

Tırnaklarınızı Dipten Kesmeyin!
Çevremdeki çoğu kişi, özellikle dine uygun olanın bu olduğunu zannederek tırnaklarını acıtacak kadar dipten kesiyorlar. Annem küçükken acıtacak kadar dipten kesmememizi, bunun mekruh olduğunu söylerdi.Her şeyin ortası güzel. Bazen görüyorum, o kadar dipten kesenler var ki tırnak kalmamış.
Tırnaklarınızı sıfır boy kesmeyin, tırnak diplerinizin bittiği yerden 1-2 mm ileride kesin.
Tırnakları dipten kestikçe tırnak boyunuz da kısalır. Gözlemlerime göre tırnağın altındaki deri, dipten veya yamuk yumuk kestikçe, eski haline geri dönmüyor. gittikçe çekiliyor. Bu da tırnak boyunun kısalmasına sebep oluyor.

Tırnaklarınızı Özenerek Kesin
Bir sağdan, bir soldan makas atıp bir de ortadaki çatıyı kesince çok da güzel bir görüntü çıkması elbette beklenilemez. Tırnaklarınızın düzgün olmasını istiyorsanız, biraz daha özenmeniz gerekecek.
Keserken hilal şeklinde kesmeye çalışın ve kestiğiniz zaman tırnak ucunun iki katmanlı olmamasına dikkat edin. Bazı tırnak makasları güzel kesmedikleri için bu iki katman engellenemiyor ama eğim aşağıya doğru, iç kısımda kalacak şekilde keserseniz bu katman size bir kaç gün sonra tırnaklar uzamaya başladığında sorun oluşturmayacaktır. Eğer tırnaklarınızı çift katmanlı keserseniz öncelikle bu kısım çabuk kirlenir ve kolay kolay temizlenmez. Ayrıca tırnaklarınız biraz uzamaya başlayınca sağa sola takılacak, iplikçikleri kendine çekecektir. Aman dikkat.
Bir de tırnak kesimi ile ilgili not; tırnakları 40 günü geçecek şekilde uzatmak mekruhtur.

Tırnak İçlerinizi Temiz Tutun
Bunu söylememe gerek bile olmamalı aslında… kısa veya uzun farketmez. Tırnaklarımızın içi temiz olmalı.

Kırılan Tırnaklar:
İstanbul’un suyu yumuşak. Benim de cilt tipim yağlı. Bu yüzden kuruluk sorunum hiç olmuyordu. Ancak bir kaç yaz memlekete gidince 1-2 haftadan sonra her tarafımız çatırdamaya başladı. Bir de sürekli abdest alınca… Artık kollarımızı falan kremliyorduk. Ama sonra çatır çatır tırnaklarım da kırılmaya başladı. bir yere yanlışlıkla çarpsam dibine kadar çatlıyordu. Ben de bir gün vazelini aldım ve tırnaklarımı tek tek vazelinle ovdum. 2 haftada bir yapmak bile bu sorunu ortadan kaldırıyormuş^^ Öğrendim ki, tırnakları da nemlendirmek gerekliymiş.

Şeytan Tırnakları:
Neden ve neye göre çıkıyorlar bilmiyorum ama, buna karşı da arkadaşlarıma önerdiğim ve memnun kaldıkları çözümüm; vazelin! Bu ufaklıklar eller kuru olunca daha da bir fazla çıkıyor ve daha çok can acıtıyorlar.Ufak bir parça vazelin alıp tırnak etraflarına başparmağınızla ufak ufak ovarak yedirin.

Yumuşak Eller:
İşin açıkçası bu konuda yüzüm kara. Ellerimin yumuşak olmasının sebebi pek ev işi yapmamam. Suya girip çıktığında benim de ellerim kuruyor. Ve ben bunu çok seviyorum 😀 Çalışan ellerin kendini göstermesi xD
Ama şöyle bir şey de var; biz bir ara deterjan kullanmıyorduk. Yeşil sabun ile yıkıyorduk bulaşığı. O zaman böyle bir sorunla karşılaşmıyordum tabii ki.
Eldivensiz iş yapmamaya çalışın. Su ile uğraştığınız zaman ellerinizi ıslak bırakmayın, sürekli kurulayın. Mutlaka bir el kreminiz olsun, cildinizi kurumuş ve yıpranmış bir şekilde bırakmayın.
Ben genel olarak el kremi kullanmıyorum. Kışın sayılı zamanlarda arko nem krem sürüyorum. El kremlerinde yağlı, ağır kremler favorim.
Ayrıca geçen gün Isparta tanıtım günlerinde gül kremi denedim. Ellerimi yumuşacık yaptı. Yağsız gül kremini tavsiye ederim^^ Koca bir kalıp 10 lira idi hem de.

Sabun Seçimi:
Market sabunları korkunç. Biz yıllardır el yıkamada zeytinyağlı yeşil sabun kullanıyoruz. Belki de o yüzden aşırı kuruluk gibi sorunlarımız yok. Cildi yumuşacık yapıyor.

İnternette bulduğum tavsiyeler:
1) Ellerinizi günde en az 4 kez nemlendirin.
2) Yüz temizleyicinizi haftada bir ellerinizde de kullanın. (ellerinin üzerinde ölü deri tabakası çok olanlar için mantıklı geldi)
3) Haftada bir yüz kreminizi, uyumadan önce ellerinize de sürün. (Zaten günlük cilt bakımınızı yaptıktan sonra elinizde kalan olursa ellerinize yedirebilirsiniz)
4) Kuru eller için; ellerinizi sabunla yıkadıktan sonra, tekrar ıslatın. Ellerinizin üzerine tuz serpip suyun altında ovun. Ellerinizi kurutun ve nemlendirici uygulayın (deneyen söylesin ^^)
5) Temizlik veya bahçe işlerinde eldiven giyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s